Šesťdesiaty druhý ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal 31. júla až 4. augusta 2024, bol v znamení kľúčového slova KORENE s podtitulom Túry do pastierskej kultúry. Festival zorganizovala OBEC TERCHOVÁ v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, Krajským kultúrnym strediskom v Žiline a ďalšími partnermi. Z verejných zdrojov Jánošíkove dni podporil Fond na podporu umenia.
Súhrnne sa počas piatich dní na desiatich pódiách predstavilo v rámci 36 programových blokov takmer 1 600 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Poľska a Rumunska (amfiteáter Nad bôrami, Relaxačno-informačné centrum Terchovec, zrenovovaný areál pod sochou Juraja Jánošíka, Kultúrny dom A. Hlinku, Terchovská galéria umenia, areál pred obecným úradom, osada Jánošovia, Diecézna svätyňa svätých Cyrila a Metoda v Terchovej, Krajské kultúrne stredisko v Žiline – Makovického dom, Mariánske námestie v Žiline). Podujatie organizátori slávnostne otvorili v osade Jánošovia (rodisko legendárneho zbojníckeho kapitána ), kde bola v rámci bohatého programu vydražená aj historická replika Jánošíkovej pištole. Na siedmich miestach obce bol sprístupnený turisticko-náučný Chodník terchovskej muziky, ktorá je od decembra 2013 zapísaná v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Priaznivé počasie umožnilo v celej svojej kráse a majestátnosti zrealizovať jubilejný 55. konský vozový sprievod – erbový program Jánošíkových dní.
Popri dominantných multigeneračných folklórnych vystúpeniach boli uskutočnené aj muzikantské dielne (kurzy inštrumentálnej hudby), remeselné dielne, Tanečný dom pre deti, Noc pri muzike, respektíve Noc s terchovskou muzikou, koncerty etnickej hudby, tri atraktívne výstavy (Modrotlač, Paľo Čepček – fotografie, Plagáty Jánošíkových dní 1963 – 2023), päť filmových projekcií, svätá omša za nositeľov ľudových tradícií, ohňová šou, zbojnícka vatra... Dôstojne zarezonovalo aj viacero jubileí terchovských, respektíve slovenských folkloristov a umelcov. Čestné občianstvo Terchovej získali všestranný folklorista Jozef Miho (in memoriam pri príležitosti 85. výročia narodenia), humorista, výtvarník, karikaturista, organizátor kultúrnych a umeleckých akcií Fedor Vico (80. výročie narodenia), dramatik, spisovateľ, herec, scenárista, režisér, zakladateľ a principál Radošinského naivného divadla Stanislav Štepka (80. výročie narodenia).
Celkový priebeh festivalu sprevádzal veľký interes elektronických aj printových médií. Zásluhou TV Noe šli v priamom prenose piatkový medzinárodný a sobotňajší terchovský galavečer, Rádio Regina odvysielalo priamy rozhlasový prenos zo stredajšieho programu, Dvojka priniesla v priamom televíznom prenose nedeľňajšiu Svätú omšu na nositeľov ľudových tradícií, ktorú celebroval terchovský rodák, misionár Spoločnosti Božieho Slova Peter Dikoš, ktorý aktuálne pôsobí v Ríme. Zvlášť treba vyzdvihnúť a oceniť vklad verejnoprávnej STVR do celkovej propagácie Jánošíkových dní. Pokiaľ ide o sociálne siete, na festival reagovalo (zdieľalo ho) vyše 600 tisíc ľudí.
Usporiadatelia vďaka enormnému nasadeniu, úsiliu, obetavosti i priazne počasia zrealizovali programovo hodnotnú akciu, ktorá musela uspokojiť i náročnejšieho milovníka folklóru, ľudovej kultúry a umenia. Rozhodne oprávnene možno uviesť, že išlo o dôstojnú širokospektrálnu reflexiu kľúčového slova ročníka Korene.
Šesťdesiaty tretí ročník medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni s kľúčovým slovom Svadba sa uskutoční 30. júla – 3. augusta 2025. Už teraz vás, milí priatelia, srdečne pozývame a tešíme sa na spoločné stretnutie v Terchovej.
Peter CABADAJ
šéfdramaturg Jánošíkových dní