Prinášame vám texty sms správ, ktoré boli zaslané počas priameho prenosu TV NOE počas 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej.
Pridať komentár (0 komentárov)
Šesťdesiaty druhý ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal 31. júla až 4. augusta 2024, bol v znamení kľúčového slova KORENE s podtitulom Túry do pastierskej kultúry. Festival zorganizovala OBEC TERCHOVÁ v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, Krajským kultúrnym strediskom v Žiline a ďalšími partnermi. Z verejných zdrojov Jánošíkove dni podporil Fond na podporu umenia.
Pridať komentár (0 komentárov)
62. ročník Jánošíkových dní v Terchovej trvá od stredy 31. júla do nedele 4. augusta 2024. Ich priebeh môžete sledovať na fotografiách, ktoré priebežne zverejňujeme v galérii a taktiež na sociálnych sieťach nášho festivalu.
Jánošíkove dni 2024 na fotografiách
Pridať komentár (0 komentárov)
Tento rok sa medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej uskutoční v termíne od 31. júla do 4. augusta 2024. Aj vďaka ponuke autobusových spojov SAD Žilina sa milovníci folklóru, tanca a ľudových zvykov môžu zúčastniť tohto jedinečného podujatia.
Spoločnosť SAD Žilina pripravila pre cestujúcich na tohtoročné Jánošíkove dni okrem ponuky pravidelných spojov prímestskej dopravy aj posilové spoje a možnosť odviezť sa retro autobusom Karosou ŠD 11 priamo do centra diania Jánošíkových dní a to počas víkendu 3. a 4. augusta 2024. Pri retro jazdách bude uhrádzané cestovné v zmysle platnej Tarify pre prímestskú autobusovú dopravu.
Pridať komentár (0 komentárov)
Súčasťou atraktívneho programu slávnostného otvorenia 62. ročníka Jánošíkových dní bude v rodnej osade patróna festivalu, legendárneho zbojníckeho kapitána a ľudového hrdinu opätovne aj dražba. Pripomenieme, že v uplynulých rokoch boli v úchvatnej prírodnej scenérii a v iskrivej atmosfére vydražené verné historické repliky Jánošíkovej valašky, čiapky a opasku. Aktuálne prišiel rad na Jánošíkovu pištoľ, ktorú majstrovsky zhotovil chýrny umelecký kováč Boris Schubert.
Pridať komentár (0 komentárov)
Všetkým prípadným záujemcom, ktorí chcú mať historický prvú knihu o prvku Terchovská muzika – zapísanom pred vyše 10 rokmi do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO –, sú určené nasledujúce údaje.
Pridať komentár (0 komentárov)
Počas 62. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa na desiatich pódiách (amfiteáter Nad bôrami, areál pod sochou Juraja Jánošíka, Relaxačno-informačné centrum Terchovec, Kultúrny dom A. Hlinku, Terchovská galéria umenia, osada Jánošovia, areál pred obecným úradom, Diecézna svätyňa svätých Cyrila a Metoda v Terchovej, Krajské kultúrne stredisko – Makovického dom, Mariánske námestie v Žiline) predstaví v rámci 36 programových blokov takmer 1 600 účinkujúcich zo štyroch krajín (Slovensko, Česko, Poľsko, Rumunsko).
Pridať komentár (0 komentárov)
Krajské kultúrne stredisko v Žiline a Mesto Žilina v spolupráci s Obcou Terchová v rámci Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni pozýva na program:
TO ŽILINSKÉ MESTO, MILÁ NEPOVEDZ TO...
1. august 2024 o 15:30 hod. na Mariánskom námestí v Žiline.
ÚČINKUJÚ: Oprášené krpce
Pridať komentár (0 komentárov)
Na území dnešného Slovenska zaznamenalo modrotlačiarske remeslo najväčší rozmach v 19. storočí. Produkty vidieckych výrobcov modrotlače ovplyvňovali charakter a farebnosť odevu roľníkov a vidieckych remeselníkov až do prvej polovice 20. storočia. V 50. rokoch bola približne desiatka dielní začlenená do Ústredia ľudovej umeleckej výroby, a v rámci nej niektoré do družstva Kroj. Posledným výrobcom spolupracujúcim s ÚĽUV-om v tejto ére bol Stanislav Trnka z Púchova (1934 – 2010). V ostatnom desaťročí zaznamenávame oživovanie modrotlačiarskeho remesla i využitie modrotlače vo voľnej tvorbe študentov stredných a vysokých škôl, so zameraním na textil, ako aj niektorých dizajnérov. Istotne stojí za zmienku, že 28. novembra 2018 v Port Louis na ostrove Maurícius bol prvok Modrotlač zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Nomináciu predložilo Slovensko v spolupráci s Českou republikou, Maďarskom, Nemeckom a Rakúskom, pričom hlavným predkladateľom bolo Rakúsko.
Pridať komentár (0 komentárov)